Золотниківська громада
Теребовлянський район, Тернопільська область

Звільнення особи яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на вимогу роботодавця: чи є порушення?

   Звільнення особи яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на вимогу роботодавця: чи є порушення?

 

             Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається за бажанням жінки (ч. 3 ст. 179 Кодексу законів про працю України, далі – КЗпП). Ця відпустка відноситься до соціальних та може надаватися після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (ст. 18 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР).

             Відпустка для догляду за дитиною може бути використана повністю або частково. За жінкою, що перебуває у такій відпустці, зберігається робоче місце за посадою, яку вона займала до її надання.

          Важливо! Звільнення жінок, які мають дитину до трьох років (до шести років – ч. 6 ст. 179 КЗпП), одиноких матерів при наявності дитини до 14 років або дитини з інвалідністю з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням (ст. 184 КЗпП).

         Отже, роботодавець, який прийняв на роботу працівника за строковим трудовим договором на час відпустки для догляду за дитиною основного працівника, повинен його звільнити за п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП у зв’язку із закінченням строку трудового договору.

         Якщо роботодавець порушив стосовно працівниці законодавство про працю, вона має законне право на звернення до суду за ст. 232 КЗпП з позовом про поновлення її на роботі, незалежно від підстав звільнення.

           Більше інформації щодо використання та захисту своїх прав у повсякденному житті можна дізнатися завдяки загальнонаціональному правопросвітницькому проекту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!». Більше інформації про проект «Я МАЮ ПРАВО!» на сайті prаvo.minjust.gov.ua та за номером 0 800 213 103 (єдиний контакт-центр системи надання безоплатної правової допомоги).

           За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися в Теребовлянське бюро правової допомоги за адресою: м. Теребовля, вул. Тараса Шевченка, 13. тел. (03551) 2-10-02.